MOVING GUIDE

7:29:00 PM


Jelikož ne každý pátek se stěhuju do jiné země, tak jsem si řekla, že se  s vámi podělím osvoje zkušenosti. Vystoupila jsem z mojí bubliny pohodlnosti, nechala všechny kámoše a lásky doma a jela na chvíli vstříc dobrodružství o kousek dál. 

A tady je pár tipů, jak to všechno dát levou zadní...

1) Když při balení zjistíte, že se vám věci nevlezou do jednoho kufru, radši si připlaťte za další, ale nikdy si s sebou neberte krosnu! I když na to budete sami, tak k sobě buďte upřímní, protože tu polovinu skříně, ledničky a koupelny, co jste si právě zabalili do kufru stejně s krosnou na zádech neunesete. Dva kufry jsou mnohem pohodlnější a navíc se vám do nich vejde ještě o trochu  podstatně víc věcí, což následně oceníte.

2) Při hledání ubytování přes fb zkuste obrácenou metodu, než psaní desítky zpráv každý den. Zpropagujte se! Hoďte na stránky svou fotku se zájmy, odkud jste, co jedete do města dělat a co hledáte a uvidíte, že najdete ubytování o poznání rychleji. Mě se to tak podařilo! ;)


3) Nejeďte sami! Jo, zní to možná trochu jako podpásovka, ale je to velmi upřímná rada, kterou jsem si i já musela přiznat. Nebýt totiž Hanyho, který tu se mnou v Kodani přežil prvních 10 dnů, tak by to tu bylo pro mě o dost náročnější, ale takhle to byla vlastně všechno velká srandička :).

4) Kývněte na začátek i na přechodné bydlení. Je fajn přijet do města a mít kam jít a až pak se případně ohlížet po něčem stálejším. Ve škole totiž vždycky na někoho narazíte, kdo vám pomůže. ;)5)Vezměte si s sebou jen to nejnutnější. Od každého něco. Klidně i šaty a koženou sukni, když se budete chtít cítit pěkně žensky, na tom není nic proti ničemu. Jen si toho neberte moc od jednoho druhu, existují přece pračky. (a taky minimalismus!)

6) Pokud se vám podaří získat bydlení po někom, kdo třeba jede na rok na Erasmus, máte vyhráno! Tam už totiž vždycky budou ty malé nezbytnosti, které byste si jinak museli dokoupit, nebo se bez nich obejít...žehlička, velké zrcadlo, noční stolek, vázy, polička a další různé prkotinky nezbytné k pěknému bydlení.

7) Jestliže se chystáte do Kodaně, jako já, tak je nezbytností kolo! Nekupujte si nové, protože to je zbytečné. Hledejte na Facebooku ve skupinách, kde kola prodávají, najdete tam klidně o 5ti násobek levnější, a pak jej následně můžete prodat, stejně jako další věci, až se budete stěhovat.

8) V Kodani je obecně velmi draho na určitý sortiment a omezená nabídka bydlení, proto když zainvestujete do nějakého kusu nábytku, buďte si jisti, že jej při stěhování rozhodně prodáte ;).

9)Jakmile se nastěhujete, kupte si kytku! Dle mých osvědčených zkušeností se budete cítit o dost líp, i když ještě ve městě nemáte žádné kámoše, kluka až za horama a spoustu úkolů do školy. :)

10) Socializujte se! I když na to moc nejste, mluvíte třeba ne moc dobře anglicky a chcete být třeba radši sami doma a dívat se a film, tak se vzchopte a běžte se spolužačkama na tu páteční párty, protože z čistě pragmatického důvodu, kdo pomůže té holce, která se nikdy s nikým nebaví a nikam nechodí, když bude v nesnázích při závěrečné zkoušce? Nevím, nevím... 

P.S. Já na tu párty nešla, takže jestli tenhle semestr nedám, víte proč.

11) Najděte si práci! I když toho máte do školy kotel a vlastně se vám ani pracovat nechce, tak běžte do sebe, vezměte si ty cývýčka (co jste si vytiskli ještě v ČR, abyste ušetřili) a obejděte pár kaváren a butiků. Stačí jeden celý den práce, třeba sobotu a můžete si v Dánsku zažádat o podporu na bydlení, na kterou máte při studiu a pouhých 40h odpracovaných měsíčně nárok, a to se pak vyplatí!


12) Vařte si! Ušetříte strašně moc peněz!:) Nakupte si třeba v Lidlu, kde mají podobné suroviny, jako v Čr, a hlavně za skoro stejnou cenu, něco dokonce levnější (třeba lososa) a udělejte si na další den jídlo do krabičky. Tady to není společenský prohřešek, jako v Česku. Pro každého Dána je to denní rutina. Nikdo totiž nechce platit za ten předražený kebab v Nyhavn.

13) V Kodani je hodně tvrdá voda a v obchodech najdete jen pár druhů minerálek, které jsou tak perlivé, že se skoro nedají souvisle pít. Investujte proto do filtrační konvice na vodu. Ušetříte peníze a můžete tak pít bezpečně vodu z kohoutku.

14) Jestli vás chytají roupy, že při tom minimalistickém žití nemáte co na sebe, zapomeňte na Zaru a Háemko. Vyražte radši v sobotu dopoledne na blešák. Každou sobotu se tu v nějaké čtvrti Kodaně koná minimálně jeden a dám ruku do ohně za to, že tam najdete mnohem lepší kousky, než v řetězci!


Napište, jestli jsou někomu z vás tyhle poznatky k něčemu, do Vánoc totiž určitě ještě na pár dalších přijdu a s mou šikovností se to určitě neobejde bez vtipné historky. Minimálně jedné.

Tak #čaukýčkozKodaně !

You Might Also Like

0 komentářů