THAI TROUBLE

3:10:00 PM

1


Včera večer jsem měla v plánu psát tento článek, ale když jsme si přisedly na chvilku k Anie a Lukášovi, potkaly jsme tam tak skvělého člověka, který po světě pomáhá lidem meditacemi a který na nás hodil tak pěknou energii a spoustu zamyšlení, že jsem najednou na veškeré stěžování zapomněla. Dneska je ale celý den nějaká špatná karma, fučí vítr, slunce ani nevyšlo, na výletě jsme nic extra neviděly a bolí nás hlava, tak jsem si řekla, že dneska je asi ten správný čas na to, abych vám sepsala věci, kterým tady prostě nemůžem přijít na chuť.


Thajsko je země, kde když na vás přijde nějaká "cestovatelská" krize, kdy najednou nutně potřebujete něco z domova, něco na co jste zvyklí, tak to tady jednoduše nenajdete. V jiných zemích si prostě zajdete do obchodu a koupíte jídlo, které znáte a máte rádi, nebo jdete do butiku vaší oblíbené značky a uděláte si radost. Tady to ale takhle nefungujeThajsko je jiné, a to diametrálně. A buď vám sedne, a nebo ne.P8164982


Bezpečnost. Na tu si Thajci moc nepotrpí. Nejdostupnější dopravní prostředek je tu skútr, na kterém jezdí všichni. Včetně opravdu dost malých dětí a většinou bez helmy. Například paní, co nám dneska motorky půjčovala se ani nesnažila nám najít třetí helmu...

Silniční pravidla tu zná asi taky jen málo kdo, jezdí se tu po levé straně a když vjedeš do vozovky, tak už prostě jedeš. Jo a když za tebou z ničeho nic někdo zatroubí, tak to neznamená pozdrav nebo nějaké upozornění, ale prostě se vás chystá předjet, a to buď zleva nebo zprava.

dve


Když tady chcete něco vidět a zažít a stanete se součástí dopravy, tak vám určitě neunikne ta spousta drátů s elektrickým vedením všude kolem. Někde trčí do vozovky, jinde sahají až kousíček nad hladinu řeky a kousek dál už klidě obrostly větvemi stromů (a to nepřeháním!), a když pod nimi jedete neujde vám občasné prasknutí.


P8195088


Thajci taky nejsou moc kamarádi s médii. Když se stane nějaká katastrofa, snaží se ji tutlat, protože média samozřejmě každou událost šíleně nafouknou a ty špatné snad ještě víc. To přirozeně odrazuje turisty, a tak i jejich zákazníky. Proto se v Thajsku, ale vlastně i všude jinde, prostě radši držte svých instinktů!


P8175037


V restauracích nebuďte překvapeni, že většina číšníků neumí anglicky, i když je to vlastně jejich obživa, nikoliv jen práce. Prostě na to kašlou.

Ať tady na ně jenom neplivu, tak když si sednete a objednáte, za chvilku máte jídlo na stole, to jo! (a to už jsem myslím i říkala), ale i když jste v restauraci většinou jen jediná skupinka a máte dávno po jídle, celý personál je někde v hloučku, baví se a nebo telefonuje...na špinavý talíř se prostě chvilku musíte dívat a na účet čekat. To nemluvím, když máte nějakou větší bankovku. To si počkejte nejmíň další půl hodinku, až nějaký číšník přijede na skútru rozměnit.


P8195101


Thajci prostě nespěchají. Mají čas. Jsou pohodlní a nehodlají to měnit. A nás to vytáčí. Hlavně když všechny z nás dobře známe, jaké je to v českých restauracích za frmol, když se navalí miliony lidí a vy se prostě nezastavíte pár hodin, protože je náš zákazník náš pán a vy je všechny musíte obsloužit. České pohostinství na ně!


P8195104
P8205249


Když tak brázdíte ostrovem a necháte si mapu na bungalovu (tak jako my většinu času), potřebujete občas poradit. A Thajci radí velice rádi. A i když vám vlastně vůbec nerozumí, tak poradí. Protože prej rádi pomáhají, a když by vám nic neřekli, neporadili, tudíž by vám ani nepomohli. Že vám ale pomůžou spíš dál od cíle, to už je věc jiná.


P8205317
P8205355


Když se vydáte někdy do Thajska, tak hlavně nedávejte na rady všech chytrolínů okolo, ať si s sebou nic neberete za oblečení, že tam všechno za levno koupíte. Možná ano, pokud jste v Bangkoku, nebo pokud nemáte styl, ani vkus. A když už byste našli nějakou pěknou věc, která zrovna nekřičí padělaný LV nebo Chanel, tak pokud umíte smlouvat a budete mít dobrý den, možná bude i levná. ;)


WP_20150817_005


Když už mluvím o cenách, tak levně tu je. Kecala bych, kdybych řekla, že ne. Ale jen to, co je thajské! V restauraci si opravdu koupíte thajské jídlo za cca 40kč, nikoli však evropské! To je příšerně předražené! Třeba takový eidam v normální asi 100g balení za 200kč a nebo sýr Brie za krásných 2000kč!!!! A to nemluvím o malém množství a většinou horší kvality. Pro Čechy je prostře levně jenom v Česku, jak říká Anie.

Thajská kuchyně je výborná, o tom žádná! Dokonce mi chutná mnohem víc, než třeba čínská nebo indická (které znám ale jenom z Česka),  když ji ale musíte jíst několikrát denně, najednou je ta nucená volba tak nějak nesvobodná a vy zatoužíte po té staré známé kuchyni z domova, na kterou jste zvyklí. A když je tady chleba šíleně předražený, tak si dáte aspoň ty hranolky.

Tohle je třeba naše každodenní snídaně, na kterou jsem se fakt upřímně těšila. Ovoce miluju a co teprve to sladké, čerstvé z Thajska! Po pár dech jsme ale braly jako záchranu, když nám Anie nabídla, že můžem občas zajít k nim ráno na toasty a vajíčka a kafe!!!


WP_20150817_011
WP_20150819_042


Thajci prostě žijou ve svém chaosu a rádi. Ať už třeba na silnici a nebo doma, kde je všude milion harampádí, které jim nevadí. Mají pod střechou spoustu zbytečných věcí různě pohozených nebo poschovávaných, které snad asi nikdy neplánují vyhodit.

Thajsko je prostě jiné a srovnávat ho s Českem je blbost, protože to prostě nejde. 
A i když bych tu asi žít nechtěla a  najednou mám Evropu o něco víc radši, tak je tady pořád spoustu skvělých věcí, které tu zažíváme a jinde bychom nemohly, tak se na ně těšte příště! Snad mě jich napadne o něco víc a nebudu za toho pravého neustále si stěžujícího Čecha!:)))


Mějte se a buďte vděční za všechno, co je pro vás samozřejmost! (i ten posolený chleba s máslem!:))
Eliza.

WP_20150819_047

You Might Also Like

5 komentářů

 1. Já to chápu, ono se řekne ráj, ale je to prostě jiný kraj a tudíž jiný mrav! :) Těším se na ten seznam božích věcí.

  http://www.obycejny-blog.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Krásny článok :3 Je to krásna krajina a to, že majú inú kultúru ako my to na tom nič nemení. Treba si proste zvyknúť ako si napísala :)
  Nicolette Lear

  ReplyDelete
 3. :D Eli to nemůžeš takhle házet do jednoho pytle, co si potom o Thajsku lidi pomyslí? V Big C jsou normální butiky jako u nás s krásným oblečením, v Chawengu taky a pořád je to tam levnější, než u nás :) A ve většině restauracích vás obsluhují pilně jako včeličky, to jen Mai Tai je taková totálně líná výjimka :D Ale chápu, že po 3 týdnech to asi vidíte úplně jinak, než po půl roce :) Tak s nad v Bangkoku něco ulovíte :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. To je jasny, ze nemůžu. Tohle jsou proste jenom moje dojmy za těch par tydnu a jsou samozřejmě mnou zkreslene a je jasne, ze ne v každé části Thajska to takhle funguje. A je taky jasne, ze za pul roku to člověk všechno vnímá jinak:) hlavně to neber tak, ze se mi tady vůbec nic nelíbilo, to vůbec!!!:) to si radši precti ten následující clanek a nebo přijď za mnou rovnou na plaz!!!!;) naposled!:/

   Delete