Scandinavian interior design

2:17:00 PM
Když zrovna nesvítí slunce a venku je celkem deštivo, tak si nejradši zalezu doma do pokojíčku a přemýšlím, jak si ho vylepšit. Poslední dobou mě nejvíc baví moderní design, konkrétně specifické scandinávské pojetí interiérů. Líbí se mi na tom ta úžasná jednoduchost, jemnost a křehkost, jakoby to ve vás vyvolávalo pocit, když vstoupíte do pokoje, že všechno je tak čisté a křehké, že se snadno ušpiní a rozbije, ale přitom se tam cítíte tak hezky, elegantně a navzdory absence přebytečných kusů nábytku máte pocit, že jste jako doma. Tentokrát jsem se zaměřila na obývací pokoje, ale slibuju, že přibydou tyhle inspirační posty i z jiných koutů interiéru. A co vy, máte rádi tento styl?

When sun is not shining outside and it seems it will be rainy day I go back to bed in my room at home and think about improving it. Lately I like more and more a modern design, especially specific scandinavian interior desing. I like the simplycity, gentleness and frailty and how everything makes you feel like it´s clean and can get dirty and break easily. But still you feel nicely, elegant and even if there isn´t too many pieces of furniture you feel like you are home. This time I have been focusing on living rooms but I promise there will be more inspiration posts about other interiors. And what about you, do you like this style of interiors?

Mějte se krásně,
Eliza.

You Might Also Like

7 komentářů

 1. Úžasný interiér a moc se mi líbí ta "počmáraná" tapeta mezi dvěma okny.
  DAwardrobes

  ReplyDelete
 2. Totally love those interior designs!
  All the best from beautiful Potsdam,

  Jana & Vanessa
  #midnightcouture

  ReplyDelete
 3. This images are looking really awesome..You shared useful post. Thanks for sharing..Wallpaper Store

  ReplyDelete
 4. Good ideas is very important factor for elegant interior design

  Fashionable residence Library

  ReplyDelete
 5. Interior designing is an art for giving a nice look to our home so keep it continue.
  Interior Designers In Bangalore

  ReplyDelete
 6. Nice collection.You posted nice stuff.I will definitely choose the best design.I should really thank you for sharing best interior solutions.I am also found best interior designs at Interior Land

  ReplyDelete